Z roku na rok Kraków odwiedza coraz więcej turystów niepełnosprawnych. Bardzo nas to cieszy! Władze naszego miasta tworzą coraz dogodniejsze warunki zwiedzania dla osób, które na co dzień borykają się z rozmaitymi ograniczeniami i specjalnymi potrzebami.
Ścisłe centrum Krakowa jest w pełni dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Gorzej jest na Kazimierzu, choć i tę dzielnicę odwiedzamy z turystami niepełnosprawnymi, wymaga to jednak nieco więcej wysiłku i determinacji.
Nie ma żadnych ograniczeń w zwiedzaniu
Drogi Królewskiej i
Starego Miasta. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami przebiegu tych popularnych krakowskich szlaków. Ze względu na klatki schodowe w Katedrze na Wawelu nie schodzimy do Krypt, ani nie wchodzimy na Wieżę Zygmuntowską. Dla potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowane jest także jedno z najnowocześniejszych krakowskich muzeów - Podziemia Rynku. Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z Galerią Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Nasi życzliwi i taktowni przewodnicy dołożą wszelkich starań, żeby wycieczka po Krakowie pozostawiła pozytywne i niezapomniane wrażenia. Dla grup osób niepełnosprawnych proponujemy także duże zniżki na usługi przewodnickie, pomagamy także organizować darmowe wejściówki do wybranych obiektów - niektórych muzeów, Kościoła Mariackiego itd.
KRAKÓW DLA OSÓB NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH
W ostatnich latach w Krakowie przy najważniejszych zabytkach w obrębie Starego Miasta pojawiło się dwanaście makiet dotykowych, ułatwiających zwiedzanie osobom niewidomym i niedowidzącym. Znajdują się na nich objaśnienia w alfabecie Breille'a, w języku polskim i innych językach europejskich. To wspaniałe udogodnienie turystów niewidomych i słabowidzących. Za pomocą skali stanowiącej część makiety można poznać rozmiary i proporcje najpiękniejszych i najważniejszych krakowskich zabytków.
Właścicielka Biura, Alicja Natkaniec oraz kilka osób z nami współpracujących wzięło także udział w specjalnych szkoleniach z oprowadzania osób niepełnosprawnych i niewidomych zorganizowanych w 2011 roku przez Urząd Miasta Krakowa i dofinansowanych z Unii Europejskiej.
Najnowsze i aktualne informacje dotyczące osób niepełnosprawnych w Krakowie dostępne są na stronie Urzędu Miasta Krakowa, możesz sprawdzić je
tutaj.
Na bieżąco śledzimy zmiany w kwestii wszelkich udogodnień dla osób niepełnosprawnych. W razie jakichkolwiek pytań, uprzejmie prosimy o
kontakt.