› Kontakt   

  Polecamy także

 • Szlakiem Małopolskich Żydów
  W Krakowie, Małopolsce i w Polsce południowej w każdym niemal miasteczku możemy znaleźć ślady kilkusetletniej obecności Żydów na tych terenach, ich religii i kultury - unicestwionej podczas II wojny światowej. Zapraszamy na wycieczkę do nieistniejącego już świata galicyjskich Żydów.
 • Muzeum Auschwitz-Birkenau
  Nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau jest jednym z najważniejszych symboli okrucieństwa II wojny światowej. Utworzone na jego terenie muzeum ocala od zapomnienia jedną z najbardziej dramatycznych kart ludzkiej historii.
 • Łemkowie i Beskid Niski
  Obecność Łemków na terenach obecnego Beskidu Niskiego wpisywała się w tak charakterystyczną dla regionu dawnej Galicji wielokulturowość. Po Akcji "Wisła" Łemkowyna - dawna ojczyzna Łemków - zmieniła swoje oblicze.
 • Zakopane i Tatry
  Na Podhalu wciąż kultywuje się dawne tradycje przodków - zauważalne jest to w gwarze, stroju, kuchni, architekturze, muzyce, a także - stylu życia. Zapraszamy na wycieczkę - przygodę z kulturą i przyrodą tego regionu.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Odkrycie złóż soli kamiennej niedaleko Krakowa w Średniowieczu zmieniło znacząco historię naszego miasta. Sól zasilała skarbiec królewski przez długie lata, a mieszkańcy miasta cieszyli się przywilejem jej sprzedaży.

Nie bez powodu sól nazywana była w średniowieczu "białym złotem" - miała bardzo szerokie zastosowanie, a przez to ogromną wartość. Wydobywana była w dwóch kopalniach w pobliżu Krakowa - Wieliczce i Bochni.

W 1978 roku Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na pierwszą w historii Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Uważana jest za jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce, o czym świadczą choćby tysiące odwiedzających ją każdego dnia turystów.

Wieliczka to także jedno z najciekawszych miejsc w okolicach Krakowa – oddalone zaledwie 10 kilometrów od centrum miasta i fascynujące historią, rozmiarami, bogactwem podziemnego świata. Jest to chyba najbardziej znana kopalnia soli na świecie, ale i jedna z najstarszych – jej początki sięgają XIII wieku.

Wycieczka po kopalni obejmuje około 2-godzinny spacer po dawnych wyrobiskach, szybach i chodnikach znajdujących się około 100 metrów pod ziemią. W kopalni można obejrzeć solne rzeźby, wykonane przez górników-amatorów. Najpiękniejsze z nich znajdują się w imponującej rozmiarami Kaplicy św. Kingi. Jedną z atrakcji kopalni jest wyjazd na powierzchnię górnicza windą.

Przejazd z Krakowa do Wieliczki trwa około 45 minut, a zwiedzanie Kopalni 2-3 godziny. Kopalnię zwiedza się z lokalnym przewodnikiem w grupach, które nie liczą więcej niż 35 osób. Wszystkie szczegóły dotyczące kosztów usługi przewodnickiej oraz biletów wstępu dostępne są na stronie kopalni czyli tutaj.

Dla turystów indywidualnych i większych grup zorganizowanych proponujemy wygodny i bezpieczny transport do Wieliczki.