"Naród, który nie zna swojej historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" - głosi napis w jednym z zachowanych, oryginalnych baraków w dawnym KL Auschwitz I.
Obóz koncentracyjny w niewielkim mieście Oświęcim, włączonym na początku wojny do Trzeciej Rzeszy i przemianowanym na Auschwitz, został założony w 1940 roku dla polskich więźniów politycznych. Taka też była początkowa idea założenia obozu - miał być on miejscem eksterminacji Polaków i narzędziem terroru w rękach okupanta.
14 czerwca 1940 roku przewieziono tam 728 Polaków - więźniów politycznych z Tarnowa i ta data uważana jest za początek istnienia Auschwitz.
W kolejnych latach obóz rozbudowano, przekształcając go stopniowo w fabrykę śmierci. Od 1942 roku Auschwitz stało się miejscem największego w historii ludobójstwa – zagłady ludności pochodzenia żydowskiego. W obozie ginęli Żydzi, mordowano osoby pochodzenia romskiego, a także więźniów politycznych, jeńców wojennych i przedstawicieli wszystkich niemal krajów okupowanej Europy. Szacuje się, że zginęło w nim około 1,3 miliona osób, w tym około 900 tysięcy Żydów.
Auschwitz posiadało 3 główne części - Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz i 40 mniejszych podobozów. Pierwszym jego komendantem został Rudolf Höss, po wojnie osądzony w Polsce i powieszony na terenie KL Auschwitz I.
Zwiedzanie muzeum obejmuje obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Ze względu na drastyczną ekspozycję i historię obozu, nie zaleca się zwiedzania tego miejsca osobom poniżej 15 roku życia. Wycieczka po obozie z lokalnym, muzealnym przewodnikiem w wersji podstawowej trwa około 3,5 godziny. Wszelkie informacje na temat zasad zwiedzania i ceny usługi przewodnickiej dostępne są tutaj.
Dla turystów indywidualnych i większych grup zorganizowanych proponujemy wygodny i bezpieczny transport do Oświęcimia.
Młodzieży, która zwiedza Auschwitz i Kraków zalecamy zapoznanie się z historią i kulturą polskich Żydów podczas wycieczki po krakowskim Kazimierzu. Wycieczka ta w istotny sposób uzupełnia wiedzę na temat Holocaustu i historii II wojny światowej zdobytą w Oświęcimiu.