› Kontakt   

  Polecamy także

 • Kopalnia Soli w Wieliczce
  Zapraszamy do zwiedzania jednej z największych atrakcji Województwa Małopolskiego - podziemnego świata Kopalni Soli w Wieliczce. Kopalnia znalazła się na pierwszej w historii, prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
 • Ojcowski Park Narodowy
  Zapraszamy do najmniejszego, ale i jednego z najciekawszych polskich Parków Narodowych. Niesamowite formacje skalne, dzika przyroda, "orle gniazda" - zamki obronne wybudowane przez Kazimierza Wielkiego - to tylko część atrakcji regionu.
 • Zakopane i Tatry
  Na Podhalu wciąż kultywuje się dawne tradycje przodków - zauważalne jest to w gwarze, stroju, kuchni, architekturze, muzyce, a także - stylu życia. Zapraszamy na wycieczkę - przygodę z kulturą i przyrodą tego regionu.
 • Łemkowie i Beskid Niski
  Obecność Łemków na terenach obecnego Beskidu Niskiego wpisywała się w tak charakterystyczną dla regionu dawnej Galicji wielokulturowość. Po Akcji "Wisła" Łemkowyna - dawna ojczyzna Łemków - zmieniła swoje oblicze.

Szlakiem Małopolskich Żydów

W Krakowie, Małopolsce i w Polsce południowej w każdym niemal miasteczku możemy znaleźć ślady kilkusetletniej obecności Żydów na tych terenach, ich religii i kultury – unicestwionej podczas II wojny światowej.

Małopolska to część dawnej Galicji – na przełomie XIX i XX wieku jednego z najbardziej wielokulturowych i wieloreligijnych regionów Europy. W 1900 roku co trzeci mieszkaniec Galicji był pochodzenia żydowskiego, dlatego w tej części Polski w szczególności można doświadczyć uroku dawnych przedwojennych miasteczek – żydowskich sztetli. Zaniedbane kirkuty i ruiny synagog, puste miejsca związane z żydowskim życiem przypominają o świecie, którego już nie ma.

Małopolska to jedynie wycinek regionu dawnej Galicji, ale i tu można w wielu miejscach zwiedzić i poznać ciekawe i poruszające miejsca związane z historią i kulturą polskich Żydów. W całej Polsce po wojnie przetrwało jedynie 250 przedwojennych synagog, z tego 60 właśnie na terenach polskiej Galicji.

Z pewnością na szlaku nie może zabraknąć Krakowa. Szczegóły zwiedzania krakowskiego Kazimierza, ale i Podgórza i Płaszowa znajdują się tutaj. Koniecznie należy także zwiedzić teren dawnego obozu Auschwitz w Oświęcimiu.

Wycieczka po Małopolsce szlakiem żydowskim obejmuje następujące miejsca w regionie: 

- Tarnów - dzielnica żydowska, pozostałości Starej Synagogi, cmentarz żydowski i Zbylitowska Góra - masowy grób żydowskich dzieci z Tarnowa

- Dąbrowa Tarnowska - synagoga i cmentarz żydowski

- Biecz - synagoga, cmentarz żydowski

- Bobowa - jedno z najważniejszych przedwojennych centrów chasydyzmu, drewniana synagoga, cmentarz żydowski z grobem Salomona Halberstama  

- historia Żydów z Nowego Wiśnicza, Bochni, Wieliczki

 Wycieczka trwa cały dzień.

Cena usługi przewodnickiej: 380 zł

Jeśli chcieliby Państwo spędzić więcej czasu na terenie dawnej Galicji, prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym cennikiem usług przewodnickich. Jest on dostępny tutaj. Zwiedzanie można rozszerzyć o odsunięte bardziej na wschód miejscowości i centra chasydyzmu, już na Podkarpaciu, ale wciąż na terenie dawnej Galicji.

Nasi przewodnicy - żywo zainteresowani kulturą żydowską (również absolwenci studiów judaistycznych) posiadają szeroką wiedzę na temat historii i kultury polskich Żydów.

Wycieczki prowadzone są w sposób interaktywny, dla młodzieży organizujemy także warsztaty o historii i kulturze żydowskiej.