W Krakowie, Małopolsce i w Polsce południowej w każdym niemal miasteczku możemy znaleźć ślady kilkusetletniej obecności Żydów na tych terenach, ich religii i kultury – unicestwionej podczas II wojny światowej.
Małopolska to część dawnej Galicji – na przełomie XIX i XX wieku jednego z najbardziej wielokulturowych i wieloreligijnych regionów Europy. W 1900 roku co trzeci mieszkaniec Galicji był pochodzenia żydowskiego, dlatego w tej części Polski w szczególności można doświadczyć uroku dawnych przedwojennych miasteczek – żydowskich sztetli. Zaniedbane kirkuty i ruiny synagog, puste miejsca związane z żydowskim życiem przypominają o świecie, którego już nie ma.
Małopolska to jedynie wycinek regionu dawnej Galicji, ale i tu można w wielu miejscach zwiedzić i poznać ciekawe i poruszające miejsca związane z historią i kulturą polskich Żydów. W całej Polsce po wojnie przetrwało jedynie 250 przedwojennych synagog, z tego 60 właśnie na terenach polskiej Galicji.
Z pewnością na szlaku nie może zabraknąć Krakowa. Szczegóły zwiedzania krakowskiego Kazimierza, ale i Podgórza i Płaszowa znajdują się tutaj. Koniecznie należy także zwiedzić teren dawnego obozu Auschwitz w Oświęcimiu.
Wycieczka po Małopolsce szlakiem żydowskim obejmuje następujące miejsca w regionie:
- Tarnów - dzielnica żydowska, pozostałości Starej Synagogi, cmentarz żydowski i Zbylitowska Góra - masowy grób żydowskich dzieci z Tarnowa
- Dąbrowa Tarnowska - synagoga i cmentarz żydowski
- Biecz - synagoga, cmentarz żydowski
- Bobowa - jedno z najważniejszych przedwojennych centrów chasydyzmu, drewniana synagoga, cmentarz żydowski z grobem Salomona Halberstama
- historia Żydów z Nowego Wiśnicza, Bochni, Wieliczki
Wycieczka trwa cały dzień.
Cena usługi przewodnickiej: 380 zł
Jeśli chcieliby Państwo spędzić więcej czasu na terenie dawnej Galicji, prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym cennikiem usług przewodnickich. Jest on dostępny tutaj. Zwiedzanie można rozszerzyć o odsunięte bardziej na wschód miejscowości i centra chasydyzmu, już na Podkarpaciu, ale wciąż na terenie dawnej Galicji.
Nasi przewodnicy - żywo zainteresowani kulturą żydowską (również absolwenci studiów judaistycznych) posiadają szeroką wiedzę na temat historii i kultury polskich Żydów.
Wycieczki prowadzone są w sposób interaktywny, dla młodzieży organizujemy także warsztaty o historii i kulturze żydowskiej.