Łemkowie to grupa etniczna zamieszkująca dawniej Beskid Niski, część Beskidu Sądeckiego i zachodni skrawek Bieszczadów. Sami Łemkowie nazywali siebie Rusnakami, posługiwali się językiem rusińskim – jednym z dialektów ukraińskiego, tradycyjnie byli wyznania greckokatolickiego.
Ich obecność wpisywała się w tak charakterystyczną dla regionu dawnej Galicji wielokulturowość i wieloreligijność mieszkańców. Liczba Łemków na tych terenach przed wojną szacowana jest na 100-150 tysięcy. Do tej pory na terenach, które dawniej były ojczyzną Łemków można znaleźć wiele śladów ich obecności - przede wszystkim drewniane cerkwie oraz stare łemkowskie domy, tzw. chyże. Dawne tereny, tradycyjnie zamieszkiwane przez Łemków dzielą się między Polskę i Słowację.
W wyniku akcji Wisła przesiedlono przymusowo tysiące osób, głównie na tzw. ziemie odzyskane. W jej wyniku ziemie te zatraciły swój przedwojenny charakter, a Łemkowyna odeszła do przeszłości.
W tej chwili w Polsce żyje około 6 tysięcy Łemków, z czego tylko 10% na dawnych tradycyjnych terenach Beskidu Niskiego.
Na trasie zwiedzania "szlakiem cerkwi i historii łemkowskiej" znajdują się między innymi następujące obiekty:
- Kwiatoń, Skwirtne, Zdynia, Klimkówka, Brunary
- Piorunka, Berest, Polany
- Mochnaczka, Czyrna, Krynica-Zdrój
Zwiedzanie trwa cały dzień.
Cena usługi przewodnickiej: 380 zł
Do kosztów zwiedzania w wersji opisanej powyżej, należy doliczyć koszt biletów wstępu do Skansenu w Nowym Sączu. Szczegółowe informacje na temat cen biletów wstępu znajdziesz tutaj. Program zwiedzania można oczywiście dowolnie modyfikować i zrezygnować z niektórych płatnych wstępów.
Jeśli chcieliby Państwo spędzić mniej lub więcej czasu na terenie Beskidu Niskiego, prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym cennikiem usług przewodnickich uzależnionym od czasu zwiedzania. Jest on dostępny tutaj.