› Kontakt   

  Polecamy także

 • Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska
  Będąc nieco dłużej w Krakowie, warto zrobić jednodniowy wypad do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, odwiedzić Wadowice - rodzinne miasto Karola Wojtyły i zwiedzić urokliwą Lanckoronę.
 • Zakopane i Tatry
  Na Podhalu wciąż kultywuje się dawne tradycje przodków - zauważalne jest to w gwarze, stroju, kuchni, architekturze, muzyce, a także - stylu życia. Zapraszamy na wycieczkę - przygodę z kulturą i przyrodą tego regionu.
 • Muzeum Auschwitz-Birkenau
  Nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau jest jednym z najważniejszych symboli okrucieństwa II wojny światowej. Utworzone na jego terenie muzeum ocala od zapomnienia jedną z najbardziej dramatycznych kart ludzkiej historii.
 • Ojcowski Park Narodowy
  Zapraszamy do najmniejszego, ale i jednego z najciekawszych polskich Parków Narodowych. Niesamowite formacje skalne, dzika przyroda, "orle gniazda" - zamki obronne wybudowane przez Kazimierza Wielkiego - to tylko część atrakcji regionu.

Łemkowie i Beskid Niski

Łemkowie to grupa etniczna zamieszkująca dawniej Beskid Niski, część Beskidu Sądeckiego i zachodni skrawek Bieszczadów. Sami Łemkowie nazywali siebie Rusnakami, posługiwali się językiem rusińskim – jednym z dialektów ukraińskiego, tradycyjnie byli wyznania greckokatolickiego.

Ich obecność wpisywała się w tak charakterystyczną dla regionu dawnej Galicji wielokulturowość i wieloreligijność mieszkańców. Liczba Łemków na tych terenach przed wojną szacowana jest na 100-150 tysięcy. Do tej pory na terenach, które dawniej były ojczyzną Łemków można znaleźć wiele śladów ich obecności - przede wszystkim drewniane cerkwie oraz stare łemkowskie domy, tzw. chyże. Dawne tereny, tradycyjnie zamieszkiwane przez Łemków dzielą się między Polskę i Słowację.

W wyniku akcji Wisła przesiedlono przymusowo tysiące osób, głównie na tzw. ziemie odzyskane. W jej wyniku ziemie te zatraciły swój przedwojenny charakter, a Łemkowyna odeszła do przeszłości.

W tej chwili w Polsce żyje około 6 tysięcy Łemków, z czego tylko 10% na dawnych tradycyjnych terenach Beskidu Niskiego.

Na trasie zwiedzania "szlakiem cerkwi i historii łemkowskiej" znajdują się między innymi następujące obiekty:

- Kwiatoń, Skwirtne, Zdynia, Klimkówka, Brunary

- Piorunka, Berest, Polany

- Mochnaczka, Czyrna, Krynica-Zdrój

Zwiedzanie trwa cały dzień.

Cena usługi przewodnickiej: 380 zł

Do kosztów zwiedzania w wersji opisanej powyżej, należy doliczyć koszt biletów wstępu do Skansenu w Nowym Sączu. Szczegółowe informacje na temat cen biletów wstępu znajdziesz tutaj. Program zwiedzania można oczywiście dowolnie modyfikować i zrezygnować z niektórych płatnych wstępów.

Jeśli chcieliby Państwo spędzić mniej lub więcej czasu na terenie Beskidu Niskiego, prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym cennikiem usług przewodnickich uzależnionym od czasu zwiedzania. Jest on dostępny tutaj.