› Kontakt   

  Polecamy także

 • Wzgórze Wawelskie
  Wawel jest związany z najbardziej fascynującym rozdziałem historii Polski. Podczas wycieczki poznają Państwo historię Wzgórza – zwiedzą arcyciekawą Katedrę Królewską oraz najpiękniejszą część Zamku - Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.
 • Droga Królewska
  Jest to jedna z najbardziej znanych tras turystycznych w Polsce. Tym właśnie szlakiem orszaki królewskie zmierzały ku Wawelskiemu Wzgórzu. Droga Królewska prowadzi przez najpiękniejsze i najważniejsze miejsca i zabytki Krakowa.
 • Szlakiem Jana Pawła II
  Postać Jana Pawła II jest nierozerwalnie związana z Krakowem. To tutaj Karol Wojtyła studiował, tutaj przez 40 lat mieszkał i rozpoczął pełnienie posługi kapłańskiej. Jako głowa Kościoła, wielokrotnie do Krakowa pielgrzymował i spotykał się z wiernymi.
 • Stare Miasto
  Trasa odpowiednia dla chcących zobaczyć najpiękniejsze i najważniejsze zabytki na Starym Mieście i Wawelu. Część trasy pokrywa się z Drogą Królewską, dodatkowo jest rozszerzona o dzielnicę UJ, Kościół Franciszkanów i Planty.

Kazimierz żydowski

Odwiedzając Kraków warto znaleźć czas na spacer po Kazimierzu. Niegdyś niezależne miasto sąsiadujące z Krakowem, dziś jego część, przyciąga turystów swoją niezwykłą atmosferą i arcyciekawą historią. Historia ta jest nierozerwalnie związana z kulturą, religią i kilkusetletnią obecnością Żydów w Polsce.

Kraków nie został zniszczony podczas II wojny światowej, dlatego spacer po Kazimierzu - jednej z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w tej części Europy - ma niezwykły przebieg. Obejmuje przejście ulicą Szeroką, gdzie zbudowana została najważniejsza niegdyś w Kazimierzu bożnica - Synagoga Stara. Nieopodal znajduje się Synagoga Remuh, nazwana tak na cześć słynnego krakowskiego rabina - Mojżesza Isserlesa, pochowanego na pobliskim Starym Cmentarzu.

W dalszej części spaceru nasz przewodnik pokaże Państwu niezwykle urokliwe uliczki dzielnicy żydowskiej - Ciemną, Izaaka i Józefa, którymi przejdą Państwo do Placu Nowego, stamtąd zaś do Synagogi Tempel i Kupa.

Wizyta na Kazimierzu to również lekcja żydowskich tradycji, religii i zwyczajów, powrót na krótką chwilę do świata, którego już nie ma.

Podczas wycieczki wejdą Państwo na jeden z dwóch zachowanych żydowskich cmentarzy i co najmniej do jednej synagogi.

Przechadzając się po Kazimierzu podyskutujemy także o polsko-żydowskich relacjach, tolerancji religijnej i tak charakterystycznej dla polskiej historii wielokulturowości.

Wycieczkę można rozszerzyć o chrześcijańską część dawnego miasta Kazimierz. Jej najważniejszym zabytkiem jest Kościół na Skałce. Tam, w 1079 roku poniósł śmierć św. Stanisław, zabity z rozkazu króla Bolesława Śmiałego. Na Skałce warto również wejść do Krypty Zasłużonych, w której pochowani zostali zasłużeni Polacy – m.in. Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Karol Szymanowski i Czesław Miłosz.

Standardowy czas zwiedzania: ok. 3-3,5 godziny

Cena usługi przewodnickiej: 240 zł

Nasi przewodnicy - żywo zainteresowani kulturą żydowską (często absolwenci studiów judaistycznych) - posiadają szeroką wiedzę na temat historii i kultury polskich Żydów. Wycieczki prowadzone są w sposób interaktywny, dla młodzieży organizujemy także warsztaty o historii i kulturze żydowskiej.

Do kosztów oprowadzania należy doliczyć koszt biletów wstępu do jednej z synagog (Remuh, Tempel lub Starej) oraz Krypty Zasłużonych na Skałce. Szczegółowe informacje na temat cen biletów  znajdziesz tutaj.

Można oczywiście spędzić więcej czasu w Kazimierzu i rozszerzyć program zwiedzania o wybrane muzea lub dzielnicę Podgórze. Szczegółowy cennik usług przewodnickich jest dostępny tutaj.