› Kontakt   

  Polecamy także

 • Droga Królewska
  Jest to jedna z najbardziej znanych tras turystycznych w Polsce. Tym właśnie szlakiem orszaki królewskie zmierzały ku Wawelskiemu Wzgórzu. Droga Królewska prowadzi przez najpiękniejsze i najważniejsze miejsca i zabytki Krakowa.
 • Kazimierz żydowski
  Odwiedzając Kraków warto znaleźć czas na spacer po Kazimierzu. Niegdyś niezależne miasto sąsiadujące z Krakowem, dziś jego część, przyciąga turystów swoją niezwykłą atmosferą i arcyciekawą historią.
 • Śladami Holocaustu
  Decyzja o utworzeniu żydowskiego getta po prawej stronie Wisły w dzielnicy Podgórze została podjęta w roku 1940. Rozkaz wydał Hans Frank: Kraków, jako stolica Generalnego Gubernatorstwa, miał być "miastem wolnym od Żydów".
 • Stare Miasto
  Trasa odpowiednia dla chcących zobaczyć najpiękniejsze i najważniejsze zabytki na Starym Mieście i Wawelu. Część trasy pokrywa się z Drogą Królewską, dodatkowo jest rozszerzona o dzielnicę UJ, Kościół Franciszkanów i Planty.

Nowa Huta

Od kilku lat Nowa Huta cieszy się rosnącym zainteresowaniem i przyciąga tłumy polskich i zagranicznych turystów. Socrealistyczne miasto zbudowane dla klasy robotniczej nieopodal monumentalnego kombinatu metalurgicznego, stało się wkróce symbolem walki o wolność i demokrację.

Wycieczkę po dzielnicy rozpoczniemy od Mogiły – niegdyś podkrakowskiej wsi, która po II wojnie światowej dała początek dzielnicy Nowa Huta. Odwiedzimy tam kościół św. Wacława z Opactwem Cystersów oraz drewniany XV-wieczny kościółek Św. Bartłomieja. Następnie rozpoczniemy wycieczkę po „historycznym” centrum Nowej Huty – skansenie architektury socrealistycznej.

Zabudowa Nowej Huty powstała w latach 50. ubiegłego wieku, a układ socjalistycznego miasta został zaakceptowany przez samego Stalina. Od monumentalnych budynków kombinatu metalurgicznego Huty - dawniej im. Lenina, przejdziemy Aleją Solidarności do Placu Centralnego z jego ciekawymi rozwiązaniami urbanistycznymi.

Zobaczymy nowohuckie osiedla, słynną Aleję Róż, na której niegdyś stał gigantyczny pomnik towarzysza Lenina. Zwiedzimy także nowohucki kościół o unikatowej w skali europejskiej architekturze - słynną Arkę Pana, z którym związane były pierwsze antykomunistyczne manifestacje mieszkańców dzielnicy.

Standardowy czas zwiedzania: ok. 3 godziny

Cena  usługi przewodnickiej: 240 zł

Można oczywiście spędzić więcej czasu w Nowej Hucie i rozszerzyć program zwiedzania o wybrane miejsca i muzea. Szczegółowy cennik usług przewodnickich jest dostępny tutaj.