› Kontakt   

  Polecamy także

 • Kazimierz żydowski
  Odwiedzając Kraków warto znaleźć czas na spacer po Kazimierzu. Niegdyś niezależne miasto sąsiadujące z Krakowem, dziś jego część, przyciąga turystów swoją niezwykłą atmosferą i arcyciekawą historią.
 • Droga Królewska
  Jest to jedna z najbardziej znanych tras turystycznych w Polsce. Tym właśnie szlakiem orszaki królewskie zmierzały ku Wawelskiemu Wzgórzu. Droga Królewska prowadzi przez najpiękniejsze i najważniejsze miejsca i zabytki Krakowa.
 • Stare Miasto
  Trasa odpowiednia dla chcących zobaczyć najpiękniejsze i najważniejsze zabytki na Starym Mieście i Wawelu. Część trasy pokrywa się z Drogą Królewską, dodatkowo jest rozszerzona o dzielnicę UJ, Kościół Franciszkanów i Planty.
 • Wzgórze Wawelskie
  Wawel jest związany z najbardziej fascynującym rozdziałem historii Polski. Podczas wycieczki poznają Państwo historię Wzgórza – zwiedzą arcyciekawą Katedrę Królewską oraz najpiękniejszą część Zamku - Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Śladami Holocaustu

Decyzja o utworzeniu żydowskiego getta po prawej stronie Wisły, w dzielnicy Podgórze, została podjęta w roku 1940. Rozkaz wydał Hans Frank: Kraków, jako stolica Generalnego Gubernatorstwa, miał być "miastem wolnym od Żydów".

W marcu 1941 kilkanaście tysięcy krakowskich Żydów zostało zmuszonych do przeniesienia się do dzielnicy Podgórze. Getto istniało przez dwa lata – jego dramatyczna likwidacja nastąpiła w marcu 1943 roku. Żydzi z getta zostali wywiezieni do pobliskiego obozu koncentracyjnego Płaszów lub zabici w egzekucjach na Placu Zgody.
 
Zwiedzanie Podgórza obejmuje dawny Plac Zgody (obecnie Plac Bohaterów Getta). Na Placu znajduje się Apteka Pod Orłem, prowadzona podczas wojny przez Tadeusza Pankiewicza - Polaka, który niósł pomoc przebywającym w getcie Żydom i został odznaczony po wojnie medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W latach 90. apteka została przekształcona w niewielkie, choć bardzo ciekawe muzeum ilustrujące historię getta.
 
W dzielnicy Podgórze zobaczymy również pozostałości murów getta, zachowanych w niewielkich fragmentach. Wycieczkę dopełni zwiedzanie Fabryki Schindlera rozsławionej przez film Stevena Spielberga Lista Schindlera. Obecnie w budynku dawnej fabryki znajduje się nowe, tłumnie odwiedzane przez zagranicznych turystów multimedialne muzeum, ilustrujące historię Krakowa podczas II wojny światowej.
 
Zwiedzanie może zostać poszerzone o spacer po terenie dawnego obozu koncentracyjnego Kraków-Płaszów.

Standardowy czas zwiedzania: ok. 3-4 godziny
 
Cena usługi przewodnickiej: 240 zł
 
Do kosztów zwiedzania w wersji opisanej powyżej, należy doliczyć koszt biletów wstępu do Fabryki Schindlera. Szczegółowe informacje na temat cen biletów wstępu znajdziesz tutaj.
 
Można spędzić nieco więcej czasu w Podgórzu i rozszerzyć program zwiedzania o teren dawnego obozu Kraków-Płaszów lub najstarszą część dzielnicy. Szczegółowym cennikiem usług przewodnickich jest on dostępny tutaj.